Ewa Hartman

Czym skorupka za młodu – czyli czego Jaś nie będzie umiał…

9 listopada 2015 | Przemyślenia

czego jas nie bedzie umiał

Listopad – to już dwa miesiące, od kiedy dzieci poszły do szkoły. Tym razem wcześniej niż rok temu. I być może dlatego wielu rodziców przeżyło to jeszcze bardziej, bo przecież ich dzieci przetrą szlaki nowego modelu edukacji. Ta pierwsze grupa sześciolatków pokaże czy szkoła jest na nich gotowa, i czy one są gotowe by do szkoły pójść. I być może właśnie, dlatego ekscytacja pierwszych dni września wciąż wisi w powietrzu…

Robiąc zakupy, w jednych ze sklepów spożywczych na krakowskim osiedlu, stałam się mimowolnym świadkiem rozmowy mam na temat tego, jakich rad udzieliły swoim dzieciom, gdy te poszły do szkoły. Akurat mamy były w sklepie, lecz śmiem twierdzić, że tatusiowie również podzielają ich zdanie.

„Rozpychaj się łokciami” – mówi jedna z nich, „Nie daj się cwaniakom” – dodaje kolejna, „Siadaj z dziewczynkami to będziesz miał od kogo ściągać” – włącza się trzecia, „Cicho siedź i się nie odzywaj” kontynuuje kolejna…reszty nie słyszałam, zrobiłam zakupy i wyszłam.

To, co usłyszałam wprawiło mnie, jednak, w zdumienie. Żadną tajemnicą nie jest, że przekonania, zasady i sposób postrzegania świata wpojony przez rodziców zostawia w nas najtrwalszy ślad i w istotny sposób determinuje nasze dorosłe życie. Słowa wypowiedziane przez zatroskane mamy, jak sądzę, miały nie tylko złagodzić zderzenie z nową rzeczywistością, ale miały też stać się życiową podporą, wskazówką na mapie wyborów. Miały być złotą zasadą, której przestrzeganie sprawi, że maluch da sobie radę, tak w szkole jak i w życiu, i tak pokieruje sobą jak i relacjami, że w przyszłości, nie tylko, znajdzie dobrą pracę, ale szczęście, poważanie i dostatek.
Tymczasem istnieje zespół cech poszukiwanych przez pracodawców, taki zespół cech, który zwiększa szanse na sukces. Przymioty te to miedzy innymi: integralność i szczerość, przejmowanie inicjatywy, budowanie relacji, skuteczne komunikowanie się, dbałość o samorozwój, analizowanie i rozwiązywanie problemów, dostarczanie jakościowych rezultatów czy praca w grupie.

Wobec czego „ściąganie od dziewczynek”, „cicho siedzenie i się nie odzywanie”, czy „nie dawanie się cwaniakom” to cenne mądrości pokoleń, z których w przyszłości wyewoluują wyżej wymienione atrybuty. Czy to raczej z pokolenia na pokolenie przekazywana wyuczona bezradność, lękliwość i podejrzliwość, które zabijają aktywność, a podsycają niemoc i frustrację. W moim odczuciu to jednak to drugie. To rady, które mogą być kulą u nogi, bo blokują potencjał i podcinają skrzydła. Karmieni nimi za dziecka dorośli, nie maja oporów by przywłaszczyć cudzą pracę, grać nie fair, czy szerzyć w intrenecie mowę nienawiści – bo gdzieś przecież wypowiedzieć się muszą.

Nie róbmy tego naszym dzieciom. Wciągając je w świat naszych niepowodzeń nie dodajemy im siły, a już na starcie hamujemy rozwój. Niech cieszą się, że idą do szkoły, wiedząc, że są kochane i zawsze odnajdą w nas wsparcie. Niech słyszą, że są mądre i zaradne, a szkoła to miejsce gdzie się uczy i rozwija. Ale też poznaje przyjaciół, niejednokrotnie takich na całe życie, którzy pomogą, gdy los na drodze postawi cwaniaka….

Ewa Hartman (prawa autorskie zastrzeżone) artykuł opublikowany na portalu InnPoland 9.11.2015r.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.