Ewa Hartman

Daj się zapowiedzieć…

24 marca 2016 | Wystąpienia publiczne i prezentacje

Najważniejszy początek i koniec (2)
Jak zwał tak zwał…efekt pierwszego i ostatniego wrażenia, czy law of primacy and law of recency, najważniejsze, że działa.

Bazując na wynikach badań naukowcy stwierdzili, że najłatwiej zapamiętujemy to co widzimy/słyszymy na początku i na końcu interakcji.

Dla wystąpień publicznych ma to bardzo duże znaczenie.

Najważniejsze elementy Twojego wystąpienia to wstęp i zakończenie, w środku może być przepis na sernik, najlepiej wielkanocny…choć nie nie do końca.
Całe wystąpienie ma być przemyślane i dobre, ale szczególną uwagę zwróć na początek i koniec właśnie.
Dziś dwa słowa o wstępie.

Jeśli mowa o początku to ważnym, a bardzo często zapominanym elementem Twojego wystąpienia są słowa wypowiadane o Tobie przez gospodarza wydarzenia, podczas którego mówisz. Te słowa mają ogromny wpływ na Twoją publiczność. Dobrze dobrane doskonale Cię wypozycjonują. Dzięki temu wprowadzeniu właściwy początek wystąpienia, czyli to, o czym powiesz na początku jeszcze wyraźniej zapisze się w pamięci słuchającego.

Nie zaniedbuj tej części wystąpienia. Najlepiej sam je przygotuj i dopasuj je do konkretnej publiczności. We wprowadzeniu zaznacz co sprawia, że mówisz na określony temat i skąd się bierze Twoja pozycja eksperta. To wszystko jest potrzebne odbiorcy by wiedział, z jakiego powodu ma Cię słuchać.

Przykładowo jeśli mówisz jak sprzedawać to we wprowadzeniu pokaż swoje osiągnięcia, czy sukcesy na tym polu. Na tym etapie nie twórz zbyt długiej treści. Więcej opowiesz podczas prezentacji. Wystarczy, że gospodarz wystąpienia zainteresuje Tobą odbiorcę następującymi słowami:

Przed Państwem Jan Kowalski, ekspert w zakresie sprzedaży. Jan jest właścicielem firmy XY, która od lat jest liderem na rynku w swojej branży. Wg Jana sukces jego firmy wynika ze stosowania spójnej strategii sprzedaży i o tej strategii dziś Wam opowie. Zapraszam na scenę Jana Kowalskiego!

Dzięki temu, że Twój wstęp będzie zwięzły, dostosowany do odbiorcy i pokazujący Ciebie jako eksperta w temacie, wzbudzisz zainteresowanie swoim wystąpieniem zanim zaczniesz mówić i szybciej przekonasz do siebie. A o to przecież chodzi!

Powodzenia,

Ewa Hartman

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.