Ewa Hartman

Jaką masz markę?

30 listopada 2015 | Marka osobista

ewahartman,com

Budując swoją markę, nie zapomnij by sprawdzić:

1. jaką markę już masz, jaką marką jesteś
2. jakie robisz wrażenie, czyli co ludzie w Tobie widzą, a czego nie dostrzegają

Budowanie własnej marki bez świadomości siebie jest jak stawianie domu na piasku. Nigdy nie będziesz wiedzieć, która ze ścian się osunie i czy ta, którą aktualnie wzmacniasz, wzmocnienia w ogóle wymaga.

Często spotykam się z sytuacją, w której osoby wchodzące na drogę świadomego budowania marki chcą dotrzeć do miejsca, które nie leży po drodze ich codziennych zachowań.
Co mam na myśli? …O tym jaką mamy markę, jakie cechy są nam przypisywane, często decyduje wrażenie jakie robimy. Osobie introwertycznej i kinestetycznej zarazem, czyli takiej, która nie podnosi głosu, mówi miarowo, często ucieka wzrokiem czy przyjmuje zamknięte pozycje ciała może być trudno przekonać innych, że np.; potrafi zająć pozycję lidera i sprawnie poprowadzić grupę czy duży projekt. I mimo iż osoba introwertyczna może mieć i często ma wszelkie wymagane kompetencje, to bazując na wrażeniu, zdolności przywódcze przypiszemy osobom ekstrawertcznym i takim chętniej oddamy dowodzenie.

Poświęć trochę czasu na samoobserwację. Na to jak mówisz, jak gestykulujesz, w jakich sytuacjach czujesz się jak ryba w wodzie a w jakich się dusisz. Na jakich ludzi się otwierasz a przy jakich czujesz się źle. Łatwiej Ci będzie spojrzeć na siebie z dystansu i zrozumieć dlaczego inni widzą w Tobie kogoś innego niż jesteś.

To trochę tak jak w dowcipie ‘Mąż w wymiętej koszuli noszącej ślady szminki przekracza o poranku próg domu, a żona widząc go woła ‘lepiej zacznij mówić, zanim sama sobie opowiem”. Wniosek, nikt nie zna lepiej Twojej historii, więc nie pozwól by tworzyli ją inni.

Ewa Hartman

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.