Ewa Hartman

Krytyka czy krytykanctwo

16 maja 2015 | Na styku kultur, Przemyślenia

Jak udzielać informacji zwrotnej
Ogromne znaczenie dla wzrostu i rozwoju ma świadomość popełnianych błędów. Ale uświadomienie sobie błędów własnych jest trudne z co najmniej dwóch powodów:
1. często jesteśmy dla siebie zbyt surowe i błąd wyolbrzymiamy
2. zwyczajnie błędu nie widzimy bo nie chcemy go zobaczyć

Z pomocą w biedzie chętnie przyjdą nam inni ludzie. To oni z radością będą nas uświadamiać, oferując tzw ‚informację zwrotną’. W środowisku międzynarodowym udzielanie konstruktywnej krytyki jest tym bardziej wymagające. Bo nie tylko treść wypowiedzi ale i jej forma np; ton głosu, czy kontakt wzrokowy czy jego brak mogą być niewłaściwie zrozumiane.

Informacja zwrotna ma ogromną wartość, ale tylko wtedy kiedy jest wartościowa.
Oto kilka zasad udzielania takiej informacji by niosła za sobą treść a nie była zwykłym krytykanctwem:
1. Zastanów się czy masz coś do powiedzenia czy po prostu chcesz coś powiedzieć. Informacja zwrotna niechciana i przekazywana na siłę często w niczym nie pomoże a wręcz będzie szkodliwa.
2. Nie oczekuj wdzięczności udzielając informacji, w szczególności gdy nikt Cię o nią nie prosił. Odbiorca może ją przyjąć bądź odrzucić.
3.Nie oceniaj a opisuj. Zamiast powiedzieć „to jest słabe, kiepskie, kojarzy się z czymś beee” powiedź ‚to i to można zmienić w następujący sposób” i …podaj ten sposób.
4.Informacja powinna być użyteczna, w związku z czym unikaj nadmiernej krytyki, rzucania haseł, bądź krytykowania zachowań, których nie da się zmienić. Np jąkania, tików nerwowych, akcentu itd…
5. Informacja zwrotna powinna zawierać taką ilość informacji, jaką dana osoba jest w stanie wykorzystać a nie taką jaką posiadasz lub chciałbyś przekazać.
Źle udzielona informacja zwrotna będzie zwykłym krytykanctwem i może trwale zniechęcić osobę krytykowaną do odkrywania nowych horyzontów i zamiast pomagać podetnie skrzydła na dobre.
Miłego dnia. Ewa Hartman

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.