Ewa Hartman

Kto pyta, nie błądzi.

9 grudnia 2015 | Marka osobista

tranquility (1)
O sukcesie bądź porażce rozmowy, negocjacji, dyskusji, w znacznej mierze, decyduje jakość zadawanych pytań.

Pytania zamknięte, jak sama nazwa wskazuje, nie prowadzą do odkrywania nowych przestrzeni do współpracy czy nowych płaszczyzn porozumienia. Ich rolą jest domknięcie, sfinalizowanie, czy przerwanie rozmów…tak czy nie?

Pytania otwarte pozwalają na eksplorację. Dzięki nim możemy poznać wartości, odczucia, poglądy, oczekiwania czy obawy drugiej strony. Przykłady pytań otwartych to:
Czego się obawiasz?
Co jest dla ciebie ważne?
Co możemy zrobić by połączyć siły?
Co sprawiło, że tak uważasz?
Jakie doświadczenie stoi za twoim przekonaniem?
Jak, w tej sytuacji, będzie wyglądał sukces?
Czego jeszcze nie wiemy?
Jak możemy się dowiedzieć więcej?

I wiele innych.

Umiejętnie postawione pytanie otwiera rozmówcę na Ciebie, pozwala budować zaufanie i wzmacniać relację. Przed ważną rozmową przygotuj sobie kilka pytań, które możesz zadać by jeszcze lepiej poznać stanowisko drugiej strony. Gwarantuję Ci, że rozmowa nabierze nowej jakości a Ty pozyskasz głęboki wgląd w sytuację i tym samym będziesz w stanie zaoferować dokładnie to czego rozmówcy trzeba.

Dobrego dnia,

Ewa Hartman

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.