Ewa Hartman

Ręce wiedzą lepiej…

22 lutego 2016 | Marka osobista

Chowanie rąk pod stołem podczas rozmowy wzbudza podejrzenia i niepokój u rozmówcy.Chowając ręce podkopujesz wartość swojej wypowiedzi. (2)

Jednym z filarów Twojej marki osobistej jest wrażenie jakie robisz i jakie pozostawiasz. Wrażenie jest istotne, bo trwa w pamięci dłużej niż wypowiedziane przez Ciebie słowa. Słowa to budulec wrażenia, ale nie jedyny. Oprócz nich znaczenie ma także: Twoje zachowanie, gesty, ton głosu, oraz ubranie.

Dobre wrażenie zdefiniować trudno, bo w różnych kontekstach pojęcie to będziemy rozumieć inaczej. Pokuszę się jednak o stwierdzenie, że elementem dobrego wrażenia jest umiejętność wzbudzania zaufania. Jeśli wzbudzasz zaufanie będzie Ci łatwiej nawiązywać kontakty i budować relacje, będziesz sprawniej negocjować, czy też skuteczniej motywować innych.

Wiemy też, że diabeł tkwi w szczególe. I o takim szczególe, który wpływa na percepcję osoby jako niegodnej bądź godnej zaufania słów kilka.

Ten szczegół to ręce.

Ręce to nie tylko nieodłączny element komunikacji, ale i potężny komunikator. Ręce wyrażają więcej niż słowa i pomagają tam gdzie brakuje słów (każdy kto rozmawiał z obcokrajowcem wie jak to działa :). Jednocześnie nasze mózgi, a w szczególności ich starsze ewolucyjnie części, rozpoznają dłonie jako barometr naszych zamiarów, rejestrują i kategoryzują najdrobniejsze gesty jako niebezpieczne bądź przyjazne.

Osoby, które gestykulują bardzo powściągliwie, nie podkreślają swojej wypowiedzi ruchami dłoni, chowają ręce pod stołem, między kolanami, czy skrzyżowane na piersi budzą niepokój i pogłębiają dystans. Takie zachowania osłabiają wartość i wiarygodność wypowiedzi, działają na rozmówcę zamykająco. Stanowią zaprzeczenie komunikatu – zaufaj mi mam dobre intencje.

Jeśli w Twojej pracy budowanie relacji jest ważne, mając kontakt z rozmówcą, nie chowaj rąk – gestykuluj w sposób kulturowo przyjęty w Twoim otoczeni. Pokazując dłonie nie tylko dasz do zrozumienia, że jesteś otwarty i nie masz nic do ukrycia, ale przekażesz myśli o wiele skuteczniej.

Parafrazując znane przysłowie mogę powiedzieć: „Pokaż mi swoje dłonie gdyż chcę wiedzieć kim jesteś.” Pokaż mi kim jesteś.

Dobrego dnia,

Ewa Hartman

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.