Ewa Hartman

„Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu” Agnieszka Zych, Robert Zych – recenzja książki.

17 lipca 2017 | Przemyślenia

Bardzo dobrze pamiętam tamto szkolenie. Było jednym z pierwszych i jednym z trudniejszych. Bardzo rozkrzyczany zespół sprzedawców, nad którym ledwie mogłam zapanować. Kiedy tylko wydawało mi się, że już skupiam ich uwagę ktoś wyskakiwał jak diabeł z pudełka, popisując się niewybrednym żartem czy wątpliwym zachowaniem.
W głowie wciąż słyszałam swoje myśli „Gdzie ja jestem? Co to za ludzie? Pomocy!”. Jednocześnie kiedy zwracałam się z prośbą o zrobienie czegoś bardzo chętnie wykonywali zadania i byli wobec mnie mili. A mój dysonans rósł. „O co im chodzi?” powtarzałam sama do siebie: „Czy oni ze mnie drwią, czy z siebie nawzajem, czy to jeszcze coś innego?”

To był zespół w fazie różnicowania. W tej fazie powinnam im dawać zadanie za zadaniem, praktycznie bez chwili na oddech. Gonić, gonić, gonić, by najlepiej wykorzystać tą ogromną energię, a ja chciałam ich zatrzymać, by mądre rzeczy im powiedzieć…a to nie tak, nie wtedy, nie z nimi…Zdarzyło się raz. Więcej tego błędu nie popełniłam.

Tą i inne fazy rozwoju zespołu, jak na przykład zależność, kryzys odpowiedzialności czy atak na lidera Agnieszka Zych i Robert Zych opisują w swojej książce „Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu.”

Książka jest adresowana do szefów, ale według mnie jest skorzystają z niej także trenerzy.
Szefowie, bo sprawniej dostosują styl zarządzania do zmieniających się faz życia ich teamu. Przygotują się na to, co nieuniknione, czyli marudzenie, atak, uniki. Mogą też, jeśli sobie tego życzą zatrzymać zespół w fazie zależności i sterować ręcznie praktycznie wszystkim.

Trenerzy, bo szybciej dobiorą sposób pracy do tego, co zastaną w sali szkoleniowej, dzięki czemu unikną frustracji, czy bezsilności.

Książka przeprowadza przez każdy etap rozwoju zespołu w ciekawy, oparty na praktycznych przykładach sposób. Autorzy wskazują co robić i czego unikać. Cały czas odnosząc się do życia codziennego firmy.

W tej książce treść płynie wartko przenosząc czytelnika od historii do historii.

Wartość lektury podnoszą opowieści o funkcjonowaniu zespołów sportowych. Te fragmenty wprowadzają nową, ciekawą perspektywę. Poszerzają spektrum możliwości pracy z zespołami w świecie biznesu.

Książka jest bardzo dobrze opracowana graficznie. Łatwo można się po niej poruszać, by znaleźć interesujące fragmenty. Ilustracje, podtytuły, schematy są ukłonem w stronę osób prezentujących rożne style uczenia się i pomagają w przyswojeniu treści.

Ja książkę serdecznie polecam. A korzystając z okazji chcę wyrazić ogromne uznanie dla autorki…za jej ogromną wytrzymałość, determinację, pokorę i siłę. Mnie fragmenty poświęcone zespołom sportowym zachwyciły. Chylę czoła i mam nadzieję uścisnąć dłoń Agnieszki Zych.
Książkę, bez wahania, włączam do kanonu lektur na studiach podyplomowych „Neuro-Przywództwo” na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. To bardzo dobra lektura.

dr Ewa Hartman – kierownik studiów podyplomowych „Neuro-Przywództwo” na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Wykładowca, certyfikowana trenerka metody Points of You. Prowadzi liczne szkolenia z zakresu neuro-komunikacji, budowania odporności psychicznej, czy poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Pracowała m. innymi z LeroyMerlin, AVIVA, PGNIG Termika, Polpharma, P&G.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Referencje

Joanna Rek – Faber

doświadczony lektor języka hiszpańskiego, metodyk, coach językowy

Szkolenie z „Marki” znalazłam, jak to często bywa, przypadkiem – gdzieś w zakamarkach Facebooka mignęło wydarzenie, kliknęłam i jestem bardzo wdzięczna losowi za to kliknięcie! Marka osobista – intuicyjnie wiedziałam o co chodzi, gdzieś w przelocie prawdopodobnie coś nawet na ten temat przeczytałam. Cykl spotkań z Ewą dał mi całą niezbędną wiedzę, narzędzia i … znacznie więcej. To był fajny proces – od uświadamiania do działania!:) Efekty tych działań są nie tylko wirtualne, są namacalne i rzeczywiste. Świadome budowanie marki to nie tylko droga zawodowa, myślę, że przekłada się na wiele aspektów życia – jak chociażby dalszy rozwój osobisty, nieprzypadkowy, nakierowany, mądry.